Vén Bendegúz: "Jó a hangulat, összetartó a csapat"

  • 2024.11.06. 18:30
  • Kiss Csaba, Soós Balázs

A jégkorongos családból származó Vén Bendegúz a fehérvári jégkorong-akadémián kezdte pályafutását. A hátvéd három éve igazolt Svédországba, október végén pedig 17 évesen bemutatkozhatott a svéd juniorbajnokságban. A válogatott szünetben beszélgettünk a kinti tapasztalatairól és a juniorválogatott felkészüléséről.

A junior válogatott közege nem ismeretlen a fiatal bekk számára, hiszen tavaly is már kapott meghívott az ifjúsági korosztályos nemzeti csapat mellett a junior korosztályos együttesbe is.
"Jó a hangulat, összetartó a csapat, nagyon jó kis társaság gyűlt össze, de ezt a korosztályt mindig is erős kohézió jellemezte. A munka remekül halad, napról napra lépünk előre a játékszisztémában, a játékelemekben, és egyre jobban összeszokunk" - mondta a játékos, aki igazi jégkorongos családból származik, hiszen nagypapája id. Ocskay Gábor, nagybátyja pedig a 2009-ben elhunyt ifj. Ocskay Gábor.

A franciaországi torna a világbajnoki felkészülés és a sportszakmai célok elérése szempontjából kiemelt jelentőségű.
"Igen, igen, ez egy kifejezetten fontos állomás. Egyelőre még nem beszéltünk a konkrét célokról a világbajnokság kapcsán, de szerintem mindig úgy vágtunk eddig is neki, mint minden vb-nek, hogy legelőször is maradjunk bent, és esetleg akár egy éremért is harcoljunk. Mindenesetre a bennmaradás az a legfontosabb célunk minden évben, így most is."

Ami a klubszezont illeti, a Södertälje SK ifjúsági csapata mellett immáron a junior együttesben is bemutatkozhatott pár nappal ezelőtt Vén Bendegúz, ami páyafutása fontos mérföldköve, és bizony újszerű kihívás is - egy számottevő lépcsőfok felfelé.
"Elég vicces történet volt, hogyan kaptam meghívót a meccsre. Előtte nagyjából egy-két hétig már a juniorokkal edzettem, de nem tettek be a meccskeretbe. Pont őszi szünet volt azon a héten, és ilyenkor hagyományosan kisebb gyerekeket táboroztatunk. Aznap dél körül hívtak föl, és mondták, hogy utazókeretben vagyok, és irány Karlstadt. Nagyon jó érzés volt, meglepődtem, de úgy voltam vele, hogy a legjobbat hozom ki a szituációból. Igazából nem voltam száz százalékosan kipihent, mert reggel 6 óta fenn voltam, és este 6-kor volt a meccs, ráadásul előttünk állt még egy 3-4 órás buszút is. Szóval úgy gondoltam, hogy nehéz lesz jól teljesítenem a meccsen, de végül minden rendben ment. Érdekes tapasztalat volt, hogy gyorsabbak a játékosok, főként döntéshozatalban, fejben. Fizikálisan, őszintén mondva, nem voltam hozzászokva olyan ütközésekhez, amiket kaptam. Semmi bajom nem lett tőle, mert azért fel vagyok építve fizikálisan, ezek az ütközéseket nem fájtak, de meg voltam lepődve, hogy néhányszor elrepültem, amikor találkoztam az ellenféllel."

A sportszakmai kihívásoknak való megfelelés feszes, gondosan megtervezett időbeosztással és napirenddel alapozható meg.
"Mivel iskolába járok kint  hokigimnáziumi rendszerben, ezért nekünk reggel már vannak edzéseink, gyakorlatilag a reggeli órák helyett. Ezek a gyakorlások azonban nem csapatedzések, hanem ilyenkor az összes srácnak, akikkel egy iskolába járok (annak a három korosztálynak, akik gimnáziumba járnak), közös skill edzése van. Ez bármilyen fókuszt kaphat: egy az egy elleni játék vagy éppen lövés. Tulajdonképpen azon kell dolgoznom, amiben fejlődnöm kell. Hétfőnként reggel 8:15-kor szokott kezdődni az edzés a jégen, és 10:30-ig tart. Utána kapunk egy reggelit, még ott a pályán, és 11-kor indul a busz az iskolába, ott délután 2-3-ig van óránk, közben biztosítanak ebédet. Utána megyünk haza, ekkor van nagyjából 1-2 óra szabadidőnk, akkor általában szoktam csinálni magamnak valamilyen ételt, amit meg tudok enni majd edzés előtt. Utána megyünk az edzésre, és általában az edzők szoktak írni nekünk, hogyha az U20-al kell edzeni."

A feszes program között a szabadidő aktív eltöltése igen fontos a testi-szellemi regenerálódáshoz. Bendegúz igyekszik megtölteni tartalommal a jégkorongon kívüli időt. "Szabadidőmben nyáron golfozni szoktam a barátaimmal. Nagyon szeretem, remek kikapcsolódás. A nyári kemény edzések után élvezetes kimenni a golfpályára és hülyéskedni a haverokkal, teremteni egy kis versenyhelyzetet. Így a versenyszezonban a barátnőmmel szoktam lenni legtöbbször szabadidőmben, de sokszor a csapattársaimmal is kitalálunk magunknak valamit: elmegyünk padelezni vagy bowlingozni, moziba. Erre azért szerencsére jut idő, mert csütörtökön van jellemzően meccsünk, aztán péntek az a pihenőnapunk, és szombaton egy korai edzés van, reggel 8-9 körül, szóval nagyjából az egész szombat délutánunk is szabad szokott lenni. Vasárnap pedig újra meccs."

A FEHA19 csapatában mind több fiatal játékos kap lehetőséget az Erste Ligában is, Bendegúz figyelemmel kíséri az együttest. 
"Remekül megy a szekér a srácoknak, különösen ahhoz képest, hogy más csapatokban sokkal rutinosabb játékosok vannak, nincs ennyi fiatal. Láttam őket jégen edzeni, és érződik a csapat  auráján, hogy azért ez egy olyan társaság, amely tudja, hogy mit kell csinálni ahhoz, hogy nyerjenek, és kőkeményen küzdenek és hajtanak. Szóval nagyon-nagyon drukkolok nekik, hogy egy playoff helyet elérjenek."