Arany Máté szakmai előadása

  • 2025.06.09. 20:00
  • KCS

Felnőtt csapatunk másodedzője, Arany Máté érdekes szakmai előadás keretében mutatta be a válogatott világbajnoki felkészülésének sportteljesítmény-mérési tapasztalatait a Magyar Jégkorong Szövetség és a Sportintézet által megrendezett Jégkorong Tematikus Napon.

"A Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet, röviden a Sportintézet jégkorong szakmai referense, Dr. Nagy Attila felkérésére lehetőségem nyílt előadást tartani a Jégkorong Tematikus Napon a felnőtt válogatott világbajnoki felkészülésének és szereplésének sportteljesítménymérési tapasztalatairól" - mondta honlapunknak Arany Máté.

"Az előadás során egy komplex, hárompilléres mérési rendszert mutattam be, amely az alábbi fő területeket öleli fel:

  • Állapotfelmérés – nemcsak a felkészülés kiindulópontjaként szolgált, hanem folyamatosan, napi szinten monitoroztuk a játékosok fizikai és mentális állapotát.
  • Sportstatisztikai és egyéni teljesítménymérés – például játékbeli hatékonysági adatok, flow statisztikák, Catapult-mérések, amelyek a jégen mutatott valós hozzájárulást segítettek megérteni.
  • Csapatszintű adatelemzés – a játék szerkezetére és eredményességére vonatkozó mutatók (például a Wise Hockey rendszeréből származó adatok) segítették a taktikai döntések meghozatalát és a csapat teljesítményének visszacsatolását. Ezeket az adatokat nemcsak belső célokra használtuk, hanem összevetettük az A csoport alsó nyolc válogatottjával is – azokkal az országokkal, akikhez első lépésként tartósan fel szeretnénk zárkózni. Az összehasonlítás rávilágított arra, hogy miben jobbak nálunk, és mely területeken szükséges fejlődnünk a céljaink eléréséhez.

A három terület önmagában is hasznos információkkal szolgál, de igazán értékes akkor válik, ha együtt kezeljük őket: a játékosok fizikai állapota befolyásolja az egyéni teljesítményüket, az egyéni teljesítmény hat a csapatműködésre, a csapatszintű játék pedig újra strukturálja az egyének szerepét. Így alkot ez a rendszer egy zárt, mégis dinamikusan működő egészet" - nyomatékosította a szakember.

Arany hozzátette: "A mérések révén nemcsak utólag tudtunk értékelni, hanem proaktívan is be tudtunk avatkozni: segítettek például a felkészülés struktúrájának finomhangolásában, a játékosok fókuszainak kijelölésében, vagy egyes taktikai elemek módosításában. Külön pozitívum volt számunkra, hogy a játékosok is nyitottak és érdeklődők voltak, érezték, hogy ezek az eszközök valóban támogatják őket."

"Személyesen is nagyon sokat tanultam ebből a programból – számomra egyértelmű iránymutatást adott arra, hogy klubszinten milyen elvárásokhoz kell közelítenünk. Látszik, hová kell eljutnunk a fizikai felkészültségben, milyen objektív mérések mentén lehet ezt követni, és hogyan lehet mindezt egy még strukturáltabb, kontrolláltabb környezetben még jobban alkalmazni. Célom, hogy a válogatottnál szerzett tapasztalatokat minél szélesebb körben be tudjuk építeni a klub mindennapi működésébe is – ezáltal hatékonyabban tudjuk fejleszteni játékosainkat, és hosszú távon is fenntartható, részben adatvezérelt szakmai munkát is építhetünk. Emellett fontosnak tartom, hogy a sporttudomány a jégkorongon belül is nagyobb szerepet kapjon – a teljesítménymérés és -elemzés nemcsak értékelésre, hanem a fejlődés irányainak kijelölésére is kiváló eszköz, és ez segíthet a sportág egészének előrelépésében" - egyértelműsítette a szakember.